تحصیل در بلژیک

«تحصیلات در بلژیک»
تحصیلات عالی
مؤسسات تحصیلات عالی در بلژیک مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد دکترا را ارائه می دهند.
بلژیک دو نوع مؤسسه آموزش عالی دارد:
1. آموزش دانشگاهی توسط دانشگاها ارائه می شود و شامل تحصیل در یک رشته انتخاب شده همراه با تحقیقات علمی است.
2. آموزش عالی غیر دانشگاهی شامل دانشگاها وآکادمیهای هنری می باشد.
بسیاری از دوره های کارشناسی ارشد به زبان هلندی یا فرانسوی تدریس می شود و برخی برنامه ها و دوره ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند.
«چرا در بلژیک تحصیل کنیم؟»
بلژیک در قلب اروپا قرار دارد و فقط با یه قطار می توان به شهرهای مهم فرهنگی مانند پاریش و برلین بروید.
بلژیک به عنوان یک منطقه اروپا به خاطر چند فرهنگی بودن آن واستقبال از نگرش دانشجویان بین المللی شناخته شده است.
مؤسسات آموزش عالی بلژیک در سراسر جهان توسط جوامع تجاری و علمی با کیفت بالا شناخته شده اند. بلژیک همچنین دارای کیفیت زندگی بالا از جمله تحصیلات کم، مراقبت عالی، و یک شبکه حمل و نقل عمومی است.
«دانشگاه های بلژیک»
بلژیک دارای شش دانشگاه است که دوره های کارشناسی ارشد در همه زمینه های تحصیل مانند اقتصاد، مهندسی، زبان در روانشناسی را پوشش می دهد.
21 دانشکده دانشگاه بلژیک برنامه های کارشناسی ارشد را در هشت منطقه ارائه می دهد کشاورزی، هنرهای کاربردی، اقتصاد، پزشکی، آموزش و پرورش و علوم اجتماعی، فن آوری و ترجمه و تفسیر.
بلژیک همچنین دارای 17 آکادمی هنری است که در یکی از چهار حوزه عمومی، هنرهای زیبا، موسیقی، هنرهای نمایشی و تکنیک های پخش ارائه می دهند.
«هزینه تحصیل و برنامه های دانشگاه بلژیک»
هزینه تحصیل در دانشگاه ها برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا 835 یورو بود و دانش آموزان از کشور های غیر اتحادیه اروپا هزینه های اضافی را از حدود 2000 یورو به 4000 یورو بسته به برنامه تحصیلی و دانشگاه پرداخت می کنند.
هزینه تحصیل در دانشکده های دانشگاه و آکادمی های هنر پایین تر است.
هزینه تحصیل برای برنامه کارشناسی ارشد هر ساله 351 یورو به استشنای سال گذشته که 455 یورو بود.
این امر در مورد دانش اموزان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اتحادیه اروپا اعمال می شود.

الزامات ویزای دانشجویی بلژیک
دانش اموزان عضو اتحادیه اروپا  برای تحصیل در بلژیک به ویزا نیاز ندارند اما از کشورهای دیگر ممکن است نیاز به ویزا باشد با این حال به عنوان الزمات ماتفاوت برای هر کشوری ،دانشجویان اینده نگر باید به سفارت بلژیک و یا کنسولگری در کشور خود در ارتباط باشند.
بیمه سلامت
دانشجویان غیرعضو اتحادیه اروپا که بیمه درمانی خود را از کشورهای اصلی خود که اقامت در بلژیک را پوشش میدهد دریافت نکرده باشند ملزم به پیوستن MUTUELLE برای دریافت مزایای بهداشتی می باشند.
دانش اموزان کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید یک کارت بیمه درمانی اروپایی را از کشور خود داشته باشند این کارت اجازه می دهد تا انها را به عنوان یک ملیت بلژیکی تحت شرایط مشابهی به این افراد بپیوندند .هزینه هر فرد در هر سهم که باید در طول دوره تحصیل پرداخت شود در حدود 50 یورو می باشد.
نکات ضروری
از انجا که زبان فرانسه و هلندی زبان انتخابی برای تحصیل در بلژیک است.
باز هم هزینه های مازاد نیز برای دانش اموزان کشورهای غیر اتحادیه اروپا اعمال می شود.
برنامه های کارشناسی ارشد به ترتیب 1 سال (60 واحد )یا 2 سال ( 120 واحد ) رتبه به رشته تحصیلی است. علاوه بر این دانشجویانی که قبلا دارای مدرک کارشناسی تکمیلی خود را با حداقل 60 واحد در حرفه تخصصی کسب کنند.
سال تحصیلی های بلژیک
سال تحصیلی شامل 3دوره است.اولین دوره در اواسط سپتامبر اغاز می شود و از پایان ماه دسامبر امتحانات اغاز شده و تا پایان ماه ژانویه ادامه می یابد.
ترم دوم نیز در اوایل فوریه اغاز و تا اواسط ماه می اجرا می شودو امتحانات نیز در پایان ماه می یا اوایل ماه ژوئن برگزار می شود.سومین دوره تابستان است.دانش اموزانی که امتحانات خود را با موفقیت سپری نکردند ممکن است در طی یک جلسه که از اواسط ماه اگوست تا اواسط سپتامبر اجرا میشود انها را باز نویسی کنند.
فرصت های تحصیلات تکمیلی
دانش اموزان بین المللی که مدرک کارشناسی ارشد در بلژیک می گیرند ممکن است پس از فارغ تحصیلی برای یک شرکت بلژیکی کار کنند.حداقل باید دانشجویان مجاز به اخذ اجازه کار باشند .
ممکن است دانش آموزان برای مقطع کارشناسی ارشد آزمون های باید یک امتحان مهارت زبان هلندی یا فرانسه داشته باشند. اکثر مؤسسات آموزش زبان های اضافی را برای دانش آموزانی که دچار مشکلی با زبان آموزش هستند ارائه دهند.
گرچه هنوز تحصیل در بلژیک کم است اما هنوز بسیاری از بورسیه ها و کمک های مالی برای دانش آموزان برنامه های کارشناسی ارشد که نیاز به کمک اضافی دارند وجود دارد.
دانشگاه ها دوره هایی رادر زمینه های زیر ارائه می دهند:
علوم انسانی و اجتماعی:
• فلسفه
• الهیات
• زبان ها، ادبیات و مطالعات ترجمه
• تاریخچه، تاریخ هنر وباستان شناسی
• اطلاعات وارتباطات
• سیاست وجامعه شناسی
• قانون
• جرم شناسی
• اقتصاد و مدیریت
• روانشناسی و آموزش و پرورش
سلامتی:
• دارو
• علوم پزشکی
• علوم زیستی و داروسازی
• سلامت عمومی
• مهارت های حرکتی
«علوم و تکنولوژی»
• علوم پایه
• کشاورزی و مهندسی زیست شناسی
• مهندسی و فناوری
• ساختمان و برنامه ریزی
«هنر»
• هنرهای تجسمی و فناوری های ارتباطی و تکنولوژی
«فهرست کوتاهی از بهترین دانشگاه های بلژیک»
• دانشگاه لوان
• Vrije university Brussel
• دانشکده اقتصاد و مدیریت سلوای بروکسل
• مدرسه ی کسب و کارvlerick
• دانشگاه هسلت hasselt
• دانشگاه لیگه liege
«دانشگاه های معروف بلژیک»
دانشگاه کاتولیگ لوان (ku leven)
بالاترین رتبه دانشگاه بلژیکی (ku leven) است که در رتبه 71 در رتبه بندی جهان در سال 2018 است.
این اولین دانشگاه بلژیک بود که در سال 1425 تأسیس شد.
(هرچند که در دوران ناپلئونیک بسته شد و در سال 1834 دوباره باز شد). ku leven در سال 2015 حدود 57300 دانش آموز را تربیت کرد و آنرا بزرگترین دانشگاه در بلژیک دانست.
«دانشگاه گنت»
دانشگاه مرکزی در سال 1817 به عنوان اولین دانشگاه هلندی در بلژیک تأسیس شد این دانشگاه در سطح جهانی 100 برای علوم انسانی در th20 برای علوم دامپزشکی رتبه بندی میشود این یک دانشگاه بزرگی است که 41000 دانش آموز در 11 دانشکده و آموزش مس دهد.
«دانشگاه (UCL) Catholique de louvain»
UCL بزرگترین دانشگاه فرانسوی بلژیک است و در سووین-لا-نوو، یک شهر برنامه ریزی شده برای ساختمان دانشگاه است.
این دانشگاه ماهواره ای در بروکسل، شارلرو، مونس وتورنه دارد. و در حال حاضر در رتبه 153 در جهان رتبه بندی می شود و به ویژه در زمینه الهیات و مطالعات دینی به ویژه دارای رتبه ی خوبی است.
Vrije university Brussel (VUB)
VUB در سال 182 در دانشگاه جهانی لیبرهزدر سال 1970 تقسیم شد هر دو دانشگاه در زمان ترجمه انگلیسی (دانشگاه آزاد بروکسل) همان را به زبان انگیسی ترجمه کرده اند، بنابراین هر دو از این نسخه برای جلوگیری از سردرگمی اجتناب میکنند.
VUB برای فعالیت تحقیقاتی خود شناخته شده است و سیستم تحقیقاتی آن در بین رشته های مختلف تحقیقات بنیادی و کاربردی شناخته شده است.
«دانشگاه آزاد بروکسل (ULB) »
ULB در رتبه بندی دانشگاه های جهانی Qs 205 قراردارد و معتقد است که بهترین نمرات بین المللی برای بلژیک حدود یک سوم دانشجویان و اعضای هیئت علمی خارج از کشور می آیند. این دانشگاه در سال 1834 تأسیس شد و یک دانشگاه تحقیقاتی بسیار معتبر با سه برنده جایزه نوبل یک مدال فیلد، سه جایزه گرگ و دو جایزه ی ماری کوری است.
این مقاله در باب ويزاي شينگن بلژیک جهت اخذ ویزای شینگن متعلق به ویزای شینگن اینفو میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *