سفر به جمهوری چک

«کشور جمهوری چک»
جمهوری چک یک کشور کوچکی است که سرتا سر در اروپا مستقر است و از جنوب شرقی با آلمان و در قسمت جنوبی با اتریش لهستان در شمال و اسلواکی در جنوب شرقی آن قرار دارد.
جمهوری چک از نظر جغرافیایی کشور بزرگی نیست اما صاحب یک تاریخ غنی و پر ماجرا است از زمان بسیار قدیم جمهوری چک، آلمانی ها و یهودیان و اسلواکی و ایتالیایی، فرانسوی ها و معترضان آزارش ناپلئون همه در این ناحیه زندگی می کردند و تحت تاثیر همدیگر بودند و تا قرنها آنها به طور مشترک زمین خود را گشتند و آثاری را را ایجاد کردند که امروزه به آن ارزش قائلند به لطف نوآوری و مهارت های خود این کشور کوچک با صدها قلعه های باستانی، صومعه ها و عمارت های با شکوه و حتی شهر های کلانی است که تصور می شود مصنوعات جامع است. جمهوری چک شامل مقدار زیادی از گنجینه معماری، همچنین جنگل های زیبا و کوه هاست.
تاریخچه جمهوری چک
در سرزمین معاصر چک در ابتدا بوئی ها، قبیله ی سلتیک برای چهار قرن اول عصر مشترک ساکن بودند پس از سقوط امپراتوری روم، سلت ها به قبال ژرمن پیوستند چهار قرن دیگر اسلادها از شرق وارد شدند و در قرن نهم مواردی را که از آلمان مدرن تا اوکراین تشکیل شده بود تاسیس کرد پس از سقوط مواردی بزرگ زمینهای تاج بوهمی شکل گرفت از قرن 11 تا 14 میلادی استعمار عظیم قومی آلمانی که در آلمان به عنوان ostsied lung شناخته شده بود در مرز های کمونیستی آن کشور رخ داد.
تحت سلطنت امپراتور چارلز در نیمه دوم قرن 14 پادشاهی بوهمیان با پایتخت خود به نام پراگ مرکز امپراطوری روم مقدس شد.
سرمایه گذاری سلطنتی به نهاد های فرهنگی، آموزش و پرورش زیر ساخت های تحت سلطنتی پادشاهی زیر سلطه ی روشنفکری و عمدتا صلح آمیز خود بود. دوران طلایی بوهمیا با مرگ چارلز در سال 1378 پایان یافت و پادشاهی به آرامی به هرج ومرج مذهبی افتاد پادشاهی بوهمیایی توسط امپراتوری اتریش تحت رهبری ها بسبورگ به ارث رسیده بود پس از آن که شاه لوییس دوم در سال 1526 با ترکی در نبرد ماهاک به قتل رسید این رویداد تأثیر بزرگی برای چهارصد سال آینده خواهد داشت در سال 1618 پادشاهی که علیه مسؤلان کاتولیک ها بسبورگ قیام می کرد به قوت باقی مانده ی خود جنگ سی ساله را آغاز کرد. چک ها در سال 1620 در نبرد کوه سفید شکست خوردند و تحقیر شدند و شکنجه امپراتوری قوی ها بسبورگ را تحمل کردند و در دهه های آینده مجبور به کاتولیک شدن شدند احیای ملی چک احساسات ناسیونالیست وپان اسلادی را در میان مردم به وجود آورد که منجر به عقب نشینی فرهنگی در برابر آلمانی شدن اتریش شد.
کمی قبل از پایان جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری اتریش-مجارستان کشور های وابسته به اسلواکی اعلام کردند که استقلال خود را باهم ادغام کردند تا دولت جدید چک سلواکی را در 28 اکتبر 1918 تشکیل دهند.
جمهوری اول در طول این دوره از لحاظ فرهنگی و اقتصادی رونق یافت و با این حال تمرکز قوی دولت منجربه رابطه ای ضعیف با جمعیت سائتت آلمان شد که 20 درصد از کل جمعیت را تشکیل میداد. پس از جنگ جهانی دوم چک اسلواکی مجددا متحد شد.
در جریان نیمه شب در 1 ژانویه 1993 چک اسلواکی به صورت مسالمت آمیز به توافق بین بوردکرات های چک و ناسیونا لیست های اسلواکی تبدیل به کشور های جدید جمهوری چک و اسلواکی شد.
جمهوری معاصر جمهوری چک در سال 1999 به ناتو و در سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست و اکنون یک جمهوری پارلمانی پایدار و دموکراتیک است.
پرچم چک همان است که قبلا توسط چکسلواکی استفاده شده بود که در اصل در سال 1920 به تصویب رسید.
زبان مردم جمهوری چک
نه قانون اساسی جمهوری چک و نه هیچ قانون دیگری در جمهوری چک حاوی اشاره ی خاص به یک زبان رسمی یا دولتی چک نیست. آلمانی، لهستانی، مجارستانی، اوکراینی، رومی، اسلواکی، کرواتی در جمهوری چک صحبت میشود. اما تنها 4 زبان به عنوان زبانهای رسمی اقلیت شناخته می شوند، وتینامی نیز یک زبان رسمی شناخته شده در جمهوری چک است. جمهوری چک در سال 2000 منشور اروپایی زبان های منطقه ای یا اقلیت ها را امضاء کرد.
جغرافیای جمهوری چک
به طور کلی جمهوری چک یک فلات تپه ای است که در کوه های نسبتا کم قرار دارد. حاشیه های کوهستانی شامل کارپات ها، سنگ معدن، سودت و کوه های سوماروا در جنوب غربی است.
بالاترین نقطه Mt.Snezka در کوهستان Sndetic به ارتفاع 259/5 فوت (1603متر)می باشد پایین ترین نقطه در جمهوری چک در رودخانه آلبا در 377 فوت (115متر) می باشد.
بوهمیا عمدتا نواحی غربی کشور جمهوری چک را اشغال کرده و شامل یک حوضه کم عمق است که توسط رودخانه های آلب و ولتوا تخلیه می شود.
موراویا که بخش شرقی آن کشور را پوشش می دهد سرزمین های تپه ای است که عمدتا توسط رودخانه موراوا تخلیه می شود.
رود اودر، یکی از مهمترین رودخانه های اروپا در شمال شرقی می باشد و از شمال به دریای بالتیک جریان می یابد.
با کمبود دریاچه های طبیعی، مخازن در جمهوری چک مهم هستند اکثر دریاچه های مصنوعی در دره ها تشکیل شده اند که در این کشور بیش از 125 می باشد و در نهایت باید اشاره کرد که پایتخت این کشور یعنی جمهوری چک پاراگ می باشد.
«آب و هوای جمهوری چک»
آب وهوای جمهوری چک را می توان به عنوان آب وهوای اروپایی تحت عنوان قاره اروپا با تابستان های گرم و خشک، زمستان نسبتا سرد توصیف کرد.
ماه ژانویه سرد ترین ماه است و دمای هوا در آن معمولا حدود صفر است اما در بعضی موارد ماه های زمستان می تواند بسیار سرد با دمای بسیار پایین و باد های شدید و سرد باشد. در برخی از روزها ممکن است بارش برف ها سنگین باشد میانگین سالانه تعداد روزهای برخی در مناطق کم ارتفاع کمتراز 40 و در مناطق کوهستانی چک 120 روز است در تابستان دمای هوا بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد است اما گاهی نیز فراتر از 30 درجه وقتی بیشتر نیز می باشد اما در بیشتر روز های سال آب و هوای خشک و آفتابی دارد هر چند ممکن است در پایان روز به ویژه در مناطق کوهستانی رعد و برق شینگن باشد ماه جولای گرم ترین ماه با دمای متوسط تقریبا 20 درجه سانتیگراد است در خشک ترین منطقه اطراف زاتک، بارش سالانه 410 میلی متر است، در حالیکه در نزدیکی لیساهورا و در منطقه کوهستان بارش سالانه 1600 میلی متر است. بهترین آب وهوای در ماه های مِی و سپتامبر در زمانیست که در روزهای گرم و شبها سرد هستند اگر چه این جو در فصل بهار بیشتر از فصل تابستان است.
فصل پاییز معمولا کمی خنک و مرطوب است و در زمستان می تواند بسیار سرد، مرطوب، برفی و غیر قابل پیش بینی باشد.
«لباس مورد نیاز»
لباس های سبک وزن برای ماه های تابستان با یک ژاکت برای شب های سرد و یک چتر و بارانی ضد آب، لباس های سنگین برای زمستان ضروری است.
این مقاله در باب ويزاي شينگن جمهوری چک جهت اخذ ویزای شینگن متعلق به ویزای شینگن اینفو میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *