موافقتنامه اقتصادی (EEA)

موافقتنامه اقتصادی (EEA) برای کشور های ویزای شینگن

موافقتنامه درمورد منطقه اقتصادی اروپا که در تاریخ 1 ژانویه 1994 به اجرا گذاشته شد، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سه کشور عضو EFTA ایسلند، لیختن اشتاین ونروژ را در یک بازار واحد به نام «بازار داخلی» به ارمغان می آورد.

موافقتنامه European Economic Area (EEA) حقوق و تعهدات برابر در بازار داخلی برای افراد و اپراتورهای اقتصادی در EEA تامین می کند.

این قانون برای گنجاندن قوانین اتحادیه اروپا شامل چهار مورد آزاده ی جنبش آزاد کالا، خدمات، افرادو سرمایه در سراسر 31 ایالات متحده است علاوه بر این، این توافقتنامه همکاری در سایر زمینه های مهم مانند تحقیق و توسعه، آموزش و پرورش، سایت های اجتماعی، محیط زیست، حفاظت از مصرف کنندگان، گردشگری و فرهنگ را پوشش می دهد که به طور کل به عنوان سیاست های «جانبی وافقی» شناخته می شود. این توافقتنامه حقوق وتعهدات برابر در بازار داخلی برای شهروندان و اپراتور های اقتصادی در EEA را تضمین میکند. توافقتنامه ی EEA همچنین بیان می کند که وقتی که از یک کشور عضو اتحادیه اروپا می شود، آن نیز باید برای عضویت در موافقتنامه EEA (ماده 128) اعمال شود بنابراین منجر به افزایش EEA میشود.

EEA به چه شرایطی نمی پردازد

توافقتنامه EEA به سیاست های اشاره شده در زیر و در اتحادیه اروپا نمی پردازد
سایت های کشاورزی وسیلات (با اینکه این توافقتنامه دارای محتوایی با مقررات مربوطه به جنبه های مختلف تجارت محصولات کشاورزی و ماهی) است.
اتحادیه ی گمرکی
سیاست مشترک تجاری
سیاست خارجی مشترک و امنیت
عدل و امور داخلی (حتی اگر کشورهای EFTA بخشی از منطقه شینگن باشد یا اتحادیه پولی(EMU)
سوئیس بخشی از موافقتنامه EEA نیست اما دارای توافقنامه دو جانبه با اتحادیه اروپاست.
اتحادیه تجارت آزاد اروپا(EFTA)
اتحادیه تجارت آزاد اروپا(EFTA) سازمان بین دولتی ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس است و آنرا در سال 1996 توسط هفت کشور عضو برای ترویج تجارت آزاد و یکپارچگی اقتصادی میان اعضای آن ایجاد شد.
وظایف سه گانه اصلی انجمن
حفظ و توسعه قرارداد(EFTA)، که روابط اقتصادی بین 4 کشور را تنظیم می کند، مدیر توافقنامه در منطقه اقتصادی اروپا(توافقنامه EEA) که کشور عضو اتحادیه اروپا و سه ایالت EFTA ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ را در یک بازار واحد به ارمغان می آورد، همچنین به عنوان در «بازار داخلی» توسعه شبکه ی جهانی EFTA
از موافقتنامه های تجارات آزاد.

ماموریت
اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EFTA) یک سازمان بین دولتی است که برای بالا بردن سطح تجارت آزاد و یکپارچگی اقتصاد به نفع چهار کشور عضو ان ­–ایسلند ، لیختن اشتاین، نروژ ،سوئیس، و به نفع شرکای تجارت خود در سراسر جهان می باشد.
ایالات عضو
چهار کشور ایالات پذیرا و رقابتی هستند که متعهد به آزاد سازی مترقی تجارت در عرضه چند ملیتی و همچنین در توافقنامه های تجارت آزاد هستند .
تاریخچه
EFTA توسط قرارداد استکهلم در سال 1960تاسیس شد .روابط با EEC ، سپس انجمن اروپا EC و اتحادیه اروپا (EU) از آنجا فعالیت های EFTA بوده است .از اغاز دهه ی 1990 ،EFTA به طور فعالانه روابط تجارت خود را با کشورهای سوم وخارج از اروپا دنبال کرده است
ارقام کلیدی
چهار ایالت EFTA پذیرا دارای اقتصاد توسعه یافته با ارقام تجاری هستند که به طور قابل توجهی انتظار می رود کمتر از مجموع 14میلیون نفر باشد. EFTA به عنوان نهمین بزرگترین تجارتگر در جهان تجارت کالا وپنجمین در تجارت خدمات است همچنین سومین شریک تجاری در کالاها برای اتحادیه اروپا ودومین مهمترین زمان که به خدمات می آید.
بودجه سالانه
بودجه EFTA در دو ارز واحد : فرانک (سوئیس ) ویورو (( EUR تهیه می شود .
کل بودجه سال 2016 معادل 21677000 CHF بوده و دبیرخانه EFTA کمتراز 901کارمند دارد .سر کشور از 4ایالت EFTA کمتراز 90 کارمند دارد .سر کشور از 4 ایالت EFTA به یکپارچگی در اتحادیه اروپا از طریق یک قرارداد جداگانه ، کمک های مالی EEA ونروژ کمک میکند .

منبع سایت ویزای شینگن اینفو
ویزای شینگن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *