وسایل نقلیه در اتریش

وسایل نقلیه در اتریش

چنانچه در خصوص كشور اتريش به مطالعه بپردازيد به طيف وسيع امكانات حمل و نقل پي خواهيد برد. در اين قسمت به اطلاعات مفيدي در خصوص امكانات موجود حمل ونقل در كشور اتريش دست خواهيد يافت
زیرساخت حمل و نقل عمومی اتریش ،فوق العاده ،ارزان ،امن است.
اتوبوس ها و تراموا در اکثر شهرها کار می کنند و اغلب از ساعت 5 صبح تا 11 بعدازظهر یا نیمه شب اجرا می شوند که معمولا باید دکمه stop request راحتی در تراموا فشار دهید.
مترو در وین تمام شب در روزهای جمعه و شنبه اجرا می شود. از یکشنبه شب تا پنج شنبه شب متوقف می شود اما در نیمه شب( 12:30) به بعد هیچ شهر دیگر مترو ندارند . تاکسی ها در شهر ردیفی منظم و قابل تشخیص هستند و می توانید براحتی از انها استفاده کنید.
بلیط ها:
سیستم های بلیط و قیمت ها از منطقه تا منطقه متفاوت است . و اغلب انها در ایستگاه فروخته می شوند . در کل بلیط ها از هر فروشگاه تابلویی که به عنوان trafik شناخته می شود ارزان تر است و گذرهای تک سفر ، 24 ساعت و چند روز و یا یک هفته در دسترس هستند.
اگر بلیط نداشته باشید جریمه ای حدود 60 تا 100 یورو معمول است.
اتومبیل و موتور سیکلت:
Autobohn علامت ((َA)) هستند برخی از جاده های اروپایی pan_ European هستند و شما فقط می توانید با vignette (مالیات بر روی برگزارها ) رانندگی کنید .جاده های Bundesstrassen یا ((B )) جاده اصلی هستند در حالیکه landstrassen یا (( L ))مکانهایی برای لذت بردن از رانندگی است و برخی از گذرگاه های کوچک مسدود شده اند.

كشتي
بر روي رود دنا كشتي هاي فرواني در مسيرهاي مختلف در رفت و آمد هستند. علاوه بر اين در درياچه هاي ايم كشور نيز مسيرهاي گردشي فراواني عرضه مي شوند.
اتوبوس
خط اتوبوسرانی راه آهن اتریش، 900 خط با 30000 مسیر روزانه را در تمام اتریش پوشش می دهد. تقريبا تمامي مسيرهاي گردشي با اتوبوس قابل دسترسي هستند.
اطلاعات پیرامون شبکه اتوبوسرانی عمومی در اتریش
تاكسي
تاكسي ها در اكثر شهرهاي بزرگ به تاكسي متر مجهز هستند. تعرفه بر حسب كيلومتر طي شده و نيز زمان محاسبه مي شود.
در مسير وين به فرودگاه (لطفا براي طي اين مسير از تاكسي فرودگاه استفاده نماييد) جهت مسير برگشت تاكسي 10 يورو به مبلغ كرايه اضافه مي شود.
تاكسي هاي فرودگاه، تاكسي هايي هستند كه محتص مسير رفت و برگشت به فرودگاه در نظر گرفته شده اند و در فرودگاه در انتظار مسافرين هستند. اين تاكسي ها قبلا رزرو شده و كرايه مشخصي دارند (اين قيمت شامل حمل چمدان نيز مي شود) و از مسافر جهت مسير برگشت مبلغي دريافت نمي كنند
تله سي هاي كوهستاني
بيش از 2.900 تله سي و تله كابين در كشور اتريش فعال هستند

امكانات سفر با اتومبيل
اتوبان ها، آزاد راه ها و شبكه راه هاي ايالتي كشور اتريش را به كشورهاي همسايه متصل مي نمايند. تمامي اين مسيرها بصورت شبانه روزي باز هستند و در هيچ ساعتي ممنوعيت تردد ندارند
قوانين و تابلوهاي راهنمايي و رانندگي اتريش با قوانين ساير كشورهاي اروپايي در اين زمينه يكسان است. در كليه اتوبان ها و آزادراه هاي اين كشور محدوديت سرعت وجود دارد.
اطلاعات عوارض
قوانين تردد وسائط نقليه سنگين

اسناد گمرك وسائط نقليه سنگين هنگام ورود به مرز كنترل نمي شود. گواهينامه هاي پايه يك خارجي به مدت يك سال در اتريش اعتبار دارند. گواهينامه هاي كشور عضو اتحاديه اروپا و اتحاديه اقتصادي اروپا در اتريش معتبر هستند. مسافران ساير كشورها، چنانچه كشور متبوع آنها در مورد گواهينامه رانندگي قراردادي با اتريش نداشته باشد، جهت رانندگي نياز به گواهينامه بين المللي دارند. در غير اين صورت به همراه داشتن ترجمه رسمي گواهينامه به زبان آلماني جهت رانندگي كافي است.
نام كشور مي بايست بر روي پلاك عقب كاميون هاي خارجي به ثبت رسيده باشد.
هنگام ورود به مرز اتريش مي توان جاي از سوخت داخل باك خودرو، به ميزان 10 ليتر سوخت بعنوان رزرو به همراه داشت. مسافران كشورهاي خارج از محدوده اتحاديه اروپا مي توانند به مدت 6 ماه از اتومبيل خود در اتحاديه اروپا بدون پرداخت عوارض استفاده نمايند. اتومبيل هاي شخصي مي بايست بعد از انقضاي اين مدت بدون هيچگونه تغييري اتحاديه اروپا را ترك نمايند.

حداكثر سرعت، در صورتي كه بر روي تابلوهاي راهنمايي و رانندگي مورد ديگري ثبت نشده باشد، براي اتومبيل هاي سواري و موتورها

در جاده هاي خارج شهر حداكثر سرعت مجاز 100 كيلومتر در ساعت
در اتوبان ها و آزاد راه ها حداكثر سرعت مجاز 130 كيلومتر در ساعت
در مناطق مسكوني حداكثر سرعت مجاز 50 كيلومتر در ساعت

وسائط نقليه تا وزن 3500 كيلوگرم

در جاده هاي خارج شهر حداكثر سرعت مجاز 100 كيلومتر در ساعت
در اتوبان ها و آزاد راه ها حداكثر سرعت مجاز 130 كيلومتر در ساعت
در مناطق مسكوني حداكثر سرعت مجاز 50 كيلومتر در ساعت

يدك هاي سبك براي اتومبيل هاي سواري تا وزن 750 كيلوگرم، وزن كلي وسيله نقليه 5/3 ت
در اتوبان ها و آزاد راه ها و در جاده هاي خارج شهر حداكثر سرعت مجاز 100 كيلومتر در ساعت
در مناطق مسكوني حداكثر سرعت مجاز 50 كيلومتر در ساعت
اتومبيل هاي سواري با يدك به وزن بيش از 7 50كيلوگرم، وزن كلي حداكثر 5/3 تن
در جاده هاي خارج شهر حداكثر سرعت مجاز 80 كيلومتر در ساعت
در اتوبان ها و آزاد راه ها حداكثر سرعت مجاز 100 كيلومتر در ساعت
در مناطق مسكوني حداكثر سرعت مجاز 50 كيلومتر در ساعت

اتوبوس ها

در جاده هاي خارج شهر حداكثر سرعت مجاز 80 كيلومتر در ساعت
در اتوبان ها و آزاد راه ها حداكثر سرعت مجاز 100 كيلومتر در ساعت، از ساعت 10 شب تا 5 صبح در برخي اتوبان ها حداكثر سرعت مجاز 90 كيلومتر در ساعت
در مناطق مسكوني حداكثر سرعت مجاز 50 كيلومتر در ساعت

کریدور اضطراری اجباری

از تاریخ 1 ژانویه 2012، تمام استفاده کنندگان از جاده ها در اتریش ملزم به شکل دادن وبازگذاشتن مسیر برای عبور وسایل نقلیه اضطراری (یک راهرو اضطراری) در زمان ازدحام در بزرگراه ها و اتوبان ها شده اند. این راهرو اضطراری امکان رسیدن سریع تر وسایل نقلیه اضطراری به صحنه تصادف را فراهم می آورد.
به همراه داشتن جليقه شبرنگ
در هنگام رانندگي در جاده هاي خارج شهر به همراه داشتن جليقه شبرنگ اجباري است. اين بدان معناست كه رانندگان مي بايست در هنگام بروز تصادفات يا گرفتن پنچري اين جليقه را اكيدا بر تن داشته باشند. به همراه نداشتن اين جليقه شامل جريمه سنگيني مي شود. در كنترل ترافيك توسط پليس راهنمايي و رانندگي اغلب به همراه داشتن اين جليقه مورد بازرسي قرار مي گيرد.
كودكان در اتومبيل
كودكان زير 14 سال كه كوتاه تر از 150 سانتي متر هستند مي بايست حتما در صندلي مخصوص كودكان بنشينند. در اتومبيل هاي شخصي و ميني بوس ها هر كودك بايد بر روي يك صندلي بنشيند و از لحاظ سن و قد بايد به حدي رسيده باشد كه احتياج به صندلي مخصوص كودكان نداشته باشد.
ميزان مجاز الكل در خون رانندگان
ميزان مجاز الكل در هنگام رانندگي 5/0 پروميل است. تخطي از اين حد مشمول جريمه نقدي و تحت شرايط ويژه حتي موجب توقيف گواهينامه رانندگي مي شود
الزامي بودن بستن كمربند
بستن كمربند ايمني در اتريش اجباري است.
صحبت با تلفن هنگام رانندگي
در هنگام رانندگي صحبت با تلفن همراه مجاز نبوده و رانندگان مي بايست از هندزفري استفاده نمايند. هندز فري مي بايست به گونه اي باشد كه راننده تنها با يك دست قادر به استفاده از آن بوده و مزاحم رانندگي نباشد.
قوانين براي موتورسواران
بر سر داشتن كلاه ايمني هنگام موتورسواري اجباري است كه عدول از آن مشمول جريمه خواهد بود. در هنگام رانندگی، چراغ های کوچک جلو، حتی در طول روز، باید روشن باشند. نصب برچسب های عوارض اجباری است.
سوخت
در تمام پمپ بنزين هاي اتريش بنزين بدون سرب معمولي با اكتان 91، بنزين سوپر با اكتان 95 و نيز اكتان 98 عرضه مي شود. فروش بنزين درون باك در اين كشور ممنوع بوده و جهت وسائط نقليه موتوري فاقد كاتاليزاتور در پمپ هاي بنزين مواد افزودني عرضه مي شود.
تصادفات، پنچري
در تصادفات همراه با خسارات جاني، اطلاع به پليس اجباري است. در صورت بروز خسارات مالي تنها هنگامي اطلاع به پليس اجباري است كه طرفين تصادف فاقد كارت شناسايي معتبر باشند. سازمان هايARBÖ-ÖAMTCدر تمام مدت شبانه روز به ارائه خدمات پنچري و مكانيكي سيار به تمام خودروها و رانندگان (افراد غير عضو مي بايست مبلغ خدمات ارائه شده را پرداخت نمايند) مي پردازند.
شماره تلفن هاي اضطراري
شماره اضطراري
آتش نشاني 122
پليس
133
اورژانس – نجات
144
پزشك راديويي
141
نجات كوهستان
140
سرويس پنچري
ÖAMTC
120

ARBÖ خدمات پنچري
123
اخبار ترافيك

اخبار ترافيكي تمام اتريش و نيز راه هاي ارتباطي اصلي كشورهاي هر نيم ساعت از شبكه Ö3 پخش مي شود. در زمان هاي اضطراري – مانند بروز تصادفات سنگين – برنامه هاي عادي اين شبكه قطع شده و خبرهاي ويژه از اين شبكه و نيز تمام شبكه هاي راديويي ORF پخش مي شوند. در تمام اوقات شبانه روز مي توان با تماس با شماره 601 600 0800 در جريان اطلاعات راه هاي (بصورت رايگان در تمام اتريش) كشور قرار گرفت . با تماس با شماره 600 600 0900 در قبال پرداخت پول مي توان در جريان اخبار ترافيكي قرار گرفت. با فرستادن پيام كوتاه با نوشتن يك علامت سوال و ذكر

امكانات براي سفرهاي هوايي
از فرودگاه هاي وين، گراتس، اينسبوروك، كلاگن فورت، لينتز و سالزبورگ پروازهاي داخلي و بين المللي صورت مي گيرند.
خطوط هوائی اتریش
یکی از بزرگ ترین شرکت های هواپیمائی بوده و به حدود بیش از 130 مقصد هوائی در سرتاسر جهان پرواز دارد. این شبکه ارتباطی بویژه در مرکز و شرق اروپا، بسیار متراکم و انبوه است. خطوط هوائی اتریش، بخشی از کنسرسیوم لوفتانزا و عضو اتحادیه Star است.
فرودگاه هاي بين المللي اتريش عبارتند از

Wien-Schwechat
Graz
Innsbruck
Klagenfurt
Linz
Salzburg

مابين اين فرودگاه ها روزانه پروازهاي داخلي انجام مي شود.

امكانات سفر با قطار
سفر با قطار مزاياي زيادي داشته كه يكي از آنها سفري آسوده است كه طي آن مي توانيد از نوشيدن قهوه لذت برده، روزنامه تان را مطالعه كرده و به بررسي برنامه سفرتان بپردازيد. مهم نيست كه در شب يا روز سفر ميكنيد، با قطار حتما مسير ايده آل خود را خواهيد يافت
راه آهن ایالتی اتریش (ÖBB) گزینه های جذابی جهت تهیه بلیط سفر با قطار به اقصی نقاط اتریش، عرضه می کند.
آیا می دانستید امکان حمل خودرو یا دوچرخه برای شما فراهم شده تا رنج سفرهای دشوار در بزرگراه ها را بر خود هموار نکنید؟
با قطارهاي حمل اتومبيل
ÖBB مشكلي در اين زمينه نخواهيد داشت.

وین – Hamburg
وین – دوسلدورف
وین – Feldkirch
Graz – Feldkirch
Feldkirch – Villach
Hamburg -Innsbruck
Düsseldorf -Innsbruck

و در روزهاي بخصوص
طارهاي حمل اتومبيل در تابستان
از وین به ایتالیا (لیورنو، ورونا)
قطار تاوئرن با امكان حمل اتومبيل
موتوریل حمل خودرو تاوئرن وظیفه حمل خودرو یا دوچرخه شما را از طریق تونل تاوئرن بر عهده می گیرد (بوک اشتاین – مالنیتز-اوبرفلاخ، 12 کیلومتر).

این مقاله در باب ويزاي شينگن اتريش جهت اخذ ویزای شینگن متعلق به ویزای شینگن اینفو میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *